TOMRA na konferenciji „Ambalaža u svetu koji se menja“
U svom obraćanju u okviru konferencije, Sandra Dokić, državna sekreratarka Ministarstva zaštite životne sredine, istakla je da se „u Srbiji koristi preko 400.000 tona ambalaže godišnje, odnosno više od 60 kg po stanovniku“ i zatim dodala da će se „naredne godine izmeniti zakon o ambalaži kako bi se radilo u pravcu uvođenja depozitnog sistema što je tendencija svih članica Evropske Unije, kao i da su javne konsultacije u toku i da je 2027. godina u kojoj ćemo uspostaviti depozitni sitem“.
Doinita Mihai, potpredsednica za korporativne poslove u kompaniji EES TOMRA Systems, bila je specijalni govornik u okviru konferencije, i održala prezentaciju pod nazivom „PPWR pospešuje cirkularnu budućnost“. Doinita je tokom svoje prezentacije izjavila: „Srbija se, kao i nekoliko drugih evropskih zemalja, suočava sa izazovima u efikasnom upravljanju resursima i usvajanju cirkularne ekonomije.
Da bismo ubrzali tranziciju sa linearne na cirkularnu ekonomiju, potrebna nam je sistemska promena, potrebna nam je saradnja svih zainteresovanih strana iz čitavog lanca vrednosti i potreban nam je zakonodavni okvir za izjednačavanje uslova. U rešavanju ovih izazova, pošto otpad ne poznaje granice, evropsko zakonodavstvo je relevantno za sve zemlje, bile one EU ili ne-EU. PPWR predviđa ambiciozne ciljeve za vlade i vlasnike brendova, a crvena nit kroz sve ove ciljeve je jaka osnova izgrađena na proširenoj odgovornosti proizvođača.
Depozitni sistem, obavezan po predstojećem PPWR-u, i već implementiran u 16 evropskih zemalja, je dokazano rešenje za postizanje nekoliko ciljeva kao što su sakupljanje, reciklirani sadržaj i ciljevi ponovne upotrebe. Sjajno je ponovo čuti od državne sekretarke, gospođe Sandre Dokić, da će Srbija od 2027. uvesti depozitni sistem“.
Doinita je takođe učestvovala u panelu „(Iz)Gradimo cirkularnu budućnost“. Ovaj panel je moderirala Irena Lalic iz Ambipak magazina, a sagovornici su uz Doinitu bili Tomislav Jurčić iz Smurfit Westrock, Bojana Peric iz Ekostar Pak i Tisa Causevic iz Coca-Cola HBC.
Panel se bavio pitanjima poput toga da li je ZeroWaste mit ili realnost, šta je naredni korak za upravljanje ambalažnim otpadom u Srbiji, koji su dobri alati za smanjenje ambalažnog otpada, koje su obaveze i odgovornosti proizvođača i korisnika ambalaže i šta donosti PPWR.
Tisa Čaušević, Menadžerka za javne i regulatorne poslove Coca-Cola HBC Srbija, jasno je prenela: „apsolutno podrzavamo najavu uvodjenja depozitnog sistema od 2027. godine za PET ambalažu i limenke“ što je odličan primer pozitivnog tona diskusije i aktivne spremnosti svih relevantnih strana.
Veliko hvala organizatorima - Ambipak magazinu, i nadamo se da će se ovaj koristan dijalog o uvođenju depozitnog sistema i najboljim modelima saradnje nastaviti i u budućnosti.