TOMRA na konferenciji „Ambalaža u svetu koji se menja“

U svom obraćanju u okviru konferencije, Sandra Dokić, državna sekreratarka Ministarstva zaštite životne sredine, istakla je da se „u Srbiji koristi preko 400.000 tona ambalaže godišnje, odnosno više od 60 kg po stanovniku“ i zatim dodala da će se „naredne godine izmeniti zakon o ambalaži kako bi se radilo u pravcu uvođenja depozitnog sistema što je tendencija svih članica Evropske Unije, kao i da su javne konsultacije u toku i da je 2027. godina u kojoj ćemo uspostaviti depozitni sitem“. 

Doinita Mihai, potpredsednica za korporativne poslove u kompaniji EES TOMRA Systems, bila je specijalni govornik u okviru konferencije, i održala prezentaciju pod nazivom „PPWR pospešuje cirkularnu budućnost“. Doinita je tokom svoje prezentacije izjavila: „Srbija se, kao i nekoliko drugih evropskih zemalja, suočava sa izazovima u efikasnom upravljanju resursima i usvajanju cirkularne ekonomije.

Doinita Mihai

Da bismo ubrzali tranziciju sa linearne na cirkularnu ekonomiju, potrebna nam je sistemska promena, potrebna nam je saradnja svih zainteresovanih strana iz čitavog lanca vrednosti i potreban nam je zakonodavni okvir za izjednačavanje uslova. U rešavanju ovih izazova, pošto otpad ne poznaje granice, evropsko zakonodavstvo je relevantno za sve zemlje, bile one EU ili ne-EU. PPWR predviđa ambiciozne ciljeve za vlade i vlasnike brendova, a crvena nit kroz sve ove ciljeve je jaka osnova izgrađena na proširenoj odgovornosti proizvođača.

Depozitni sistem, obavezan po predstojećem PPWR-u, i već implementiran u 16 evropskih zemalja, je dokazano rešenje za postizanje nekoliko ciljeva kao što su sakupljanje, reciklirani sadržaj i ciljevi ponovne upotrebe. Sjajno je ponovo čuti od državne sekretarke, gospođe Sandre Dokić, da će Srbija od 2027. uvesti depozitni sistem“.

Doinita je takođe učestvovala u panelu  „(Iz)Gradimo cirkularnu budućnost“. Ovaj panel je moderirala Irena Lalic iz Ambipak magazina, a sagovornici su uz Doinitu bili Tomislav Jurčić iz Smurfit Westrock, Bojana Peric iz Ekostar Pak i Tisa Causevic iz Coca-Cola HBC.

Panel se bavio pitanjima poput toga da li je ZeroWaste mit ili realnost, šta je naredni korak za upravljanje ambalažnim otpadom u Srbiji, koji su dobri alati za smanjenje ambalažnog otpada, koje su obaveze i odgovornosti proizvođača i korisnika ambalaže i šta donosti PPWR. 

Tisa Čaušević, Menadžerka za javne i regulatorne poslove Coca-Cola HBC Srbija, jasno je prenela: „apsolutno podrzavamo najavu uvodjenja depozitnog sistema od 2027. godine za PET ambalažu i limenke“ što je odličan primer pozitivnog tona diskusije i aktivne spremnosti svih relevantnih strana.

A da je ova tema itekako aktuelna u Srbiji, i da se neke kompanije već pripremaju za uvođenje depozitnog sistema svedoče pilot projekti. Jedan od njih je upravo u poznatom trgovinskom lancu Lidl. Marija Kojčić, rukovodilac korporativnih komunikacija Lidl Srbija kazala je da je „projekat Dobro se reciklažom vraća je test, odnosno priprema, za depozitni sistem, da se pokaže da je Lidl spreman za uvođenje depozitnog sistema u trenutku kad svi ostali budu spremni.“ Trenutno je na pet lokacija u Lidlu moguće reciklirati PET i aluminijum amblažu, i za svaku vraćenu ambalažu Lidl će umanjiti račun potrošaču za 5 dinara ili potrošač može da odabere opciju da 5 dinara donira fondaciji Budi human.

Veliko hvala organizatorima - Ambipak magazinu, i nadamo se da će se ovaj koristan dijalog o uvođenju depozitnog sistema i najboljim modelima saradnje nastaviti i u budućnosti. 

 

Kid pointing to camera

Kontaktirajte nas

Naravno, za sve one koji žele da isprobaju TOMRA tehnologiju i vide kako rade reciklažni automati, ili kako oni mogu biti korisni za njihovo poslovanje, mogu da posete TOMRA showroom u Beogradu prijavom
POSETE TOMRA SHOWROOM U BEOGRADU PRIJAVOM OVDE